Nominees

The following people/teams were nominated for a Staff Excellence Award: 

Individuals

Teams

Individuals 

  • Adam Croad - Older People Care Services
  • Adele Cradock - Quality Assurance Inspection and Safeguarding
  • Aileen Smedley - Cultural Services
  • Alex Turkington - ICT Operate
  • Alexandra Chadwick - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • Alison Cooke - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • Alison James - Cultural Services
  • Alison Sharples - Health, Equity, Welfare and Partnerships
  • Alix Murray - Fostering Adoption Lancashire Blackpool & Res Services
  • Alwyn Rogers - Cultural Services
  • Andrea Caldwell - Health, Safety and  Resilience
  • Andrea Hull - Child Protection/Children in Need Family Safeguarding
  • Andrew Bradbury - Looked After Children and Leaving Care
  • Andrew Dziemian - Cultural Services
  • Andrew Leeming - Business Growth
  • Andrew Wayman - Community North and Health and Prisons
  • Angela Dawson - Facilities Management
  • Angela Smith - Quality Assurance Inspection and Safeguarding
  • Angela Switzer - Looked After Children and Leaving Care
  • Anna Moore- Moor Park High School and Sixth Form
  • Anna McMurray - Customer Access
  • Anna Vincent - Looked After Children and Leaving Care
  • Anne Cookson - Children, Family and Wellbeing Service 
  • Anneli Thompson - Adult services
  • Anne Marie Walker - Front Door, Assessment and Adolescent Services
  • Ann-Louise Clarkson - HRRV
  • Anthony Asbury - Quality Contracts and Safeguarding Adults
  • Antonia Brand - Front Door, Assessment and Adolescent Services
  • Barbara Smith - Document Handling Team
  • Benjamin Zebrowski - Customer Access
  • Beverly Pritchard - St Teresas's Catholic Primary School
  • Bernadette Booth - Quality Contracts and Safeguarding Adults
  • Bill Haines - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • Caesar Chan - Quality Assurance Inspection and Safeguarding
  • Caley Galeski - Education and Children's Service
  • Carl Ellwood - Customer Access
  • Carla Robinson - Looked After Children and Leaving Care
  • Carla Robinson - Mental Health and Learning Disability and Autism service
  • Carmel Croft - Older People Care Services
  • Carol Groom - ICT Strategy & Assurance
  • Caroline Whitehead - Older People Care Service 
  • Carys Kilshawe-Fall - Lancashire Volunteer Partnership
  • Catherine Bartholomew - Library Service
  • Chareen Haplin - Cultural Services
  • Charlotte Ruler - Fostering, Adoption, Children's Residential Service
  • Cheryl Moore - Education
  • Chloe Robinson -Quality Contracts and Safeguarding Adults
  • Chloe Stirzaker - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • Chris Dunderdale - Highways 
  • Christine Ferguson - Adult Social Care Community - Central
  • Clair Bernstein - Corporate Finance
  • Claire Darwen - Older Peoples Service 
  • Claire Powell - Highways 
  • Claire Beardsworth - ICT Operate
  • Clare Glynn - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • Colin Penny - Cultural Services
  • Colin Regan - ICT Operate
  • Colin Walker - Procurement Centre Of Excellence
  • Craig Alker - Democratic Services 
  • Daniel Curtis - Child Protection/Children in Need Family Safeguarding
  • Daniel Stobbart - South Ribble Domiciliary Service
  • Danielle Ingham - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • Dave Cooper - ICT Strategy & Assurance
  • David Carter - Early Help
  • David Ilott - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • David Shelstone - ICT Operate
  • David Jordan - Direct Service 
  • Dean Wainwright - Customer Access
  • Debbie Cookson - Front Door, Assessment and Adolescent Services
  • Debbie Harrison - Looked After Children & Leaving Care
  • Debbie Heyes - ICT Operate 
  • Debbie Mahon - ICT Operate 
  • Deborah Barrow - Human Resources
  • Deborah Heaton - Emergency Duty Team
  • Diann Williamson - Facilities Management
  • Dominic Hartley - Planning and Environment
  • Donna Alexander - Adult Social Care Community - Central
  • Doreen Bamber - Legal, Governance and Registrars
  • Ebony Francis-Noteman - Looked After Children & Leaving Care
  • Elaine Brogden - Customer Access
  • Elaine Jones - Children and Family Wellbeing Service
  • Elaine Trafford - Lady Elsie Finney House
  • Elenor King - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • Ellen Scott - Older People Care Services
  • Emma Cheetham - Looked After Children & Leaving Care
  • Emma Clarkson - Legal, Governance and Registrars
  • Emma Johnson - Children Social Care
  • Emma Pughsley - Older People Care Services
  • Fiona Stanley - Barrowford Primary School
  • Gareth Jones - Libraries
  • Gayle Lavelle - Quality Assurance Inspection and Safeguarding
  • Geoffrey Wignall - Facilities Management
  • Georgina Sharman-Tate - Customer Access
  • Georgios Chatziroufas - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • Gill Cookson - Education Improvement 11+ - 25 years
  • Gill Irving - Quality Assurance Inspection and Safeguarding
  • Gillian Burns - Cultural Services
  • Gina Powers - Children's Social Care
  • Glen Hodgson - Cultural Services
  • Glenys Ford - Lancashire Volunteer Partnership
  • Graham Bird - Adult Social Care Community - Central
  • Graham Brown - Child Protection/Children in Need Family Safeguarding
  • Greg Isherwood - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • Gregory Joynson - Facilities Management
  • Hannah Earnshaw - Early Help
  • Hayley Maxwell - Education
  • Hazel Whybro - Fostering Adoption Lancashire Blackpool & Residential Services
  • Heather Cameron - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • Helen Foster - St Thomas the Martyr Church of England Primary School
  • Helen Charters - Quality Contracts and Safeguarding Adults
  • Helen Jones - Skills Learning and Development
  • Helen Owen - Looked After Children & Leaving Care
  • Helen Pine - Looked After Children & Leaving Care
  • Helen Webb - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • Helen Bamber - Adult Social Care Community - Central 
  • Helen Watson - West Lancashire Neighbourhood and Community Team
  • Helena Pinnock - ICT Operate
  • Holly Hampton - Customer Access
  • Howard Bates - Document Handling Service
  • Ian Nichols Hogg - Health, Safety and Resilience
  • Jacqueline Lucas - Adult Social Care Community - East
  • Jacqueline Shires - Older People services 
  • Jacquie Crosby - Cultural Services
  • Jade Bradley - St James Lanehead
  • Jade Whittaker - Looked After Children and Leaving Care
  • James Powell - Skills Learning and Development
  • James Shorrock - Adult Social Care (Older Adults Mental Health North)
  • James Williamson -  Adult Social Care (Older Adults Mental Health North)
  • Jan Burrows - Quality Assurance Inspection and Safeguarding
  • Jane - St Francis of Assisi County Primary School
  • Jane Ashworth - Whitworth Community High School
  • Jane Plomgren - Skills Learning and Development
  • Janet Toth - Adult Disability Service
  • Janice Laing - Looked After Children and Leaving Care
  • Janis Smith - Barrowford Primary School
  • Jared Stoker - Facilities Management
  • Jay Sumner - Highways
  • Jeanette Walmsley - Early Help
  • Jeanie Burgess - Children's Services
  • Jennifer Camps - Older People Care Services
  • Jennifer Lowe - Quality Contracts and Safeguarding Adults
  • Jenny Dowell - Cultural Services
  • Jessica Scargill - Early Help
  • Jill Cavan - Whitworth Community High School
  • Joanne Cook - Quality Contracts and Safeguarding Adults
  • Joanne Lees - Approved Mental Health Professional Service 
  • Joanne Moss - Community North and Health and Prisons
  • Joanne Shepherd - Public and Integrated Transport
  • Jocelyn Harrison - Older People Care Services
  • Jody Simpson - Waste Management
  • Johanna Jones - Data / Document Management Service
  • Josephine Ndou - Community North and Health and Prisons
  • Julia Johnson - Early Help 
  • Julian Fitton - Education and Children's Service
  • Julie Childs - Carr Hill High School
  • Julie Baxendale - Cultural Services
  • Julie Hesketh - Adult Social Care Community - Central
  • Julie Lee - Quality Assurance Inspection and Safeguarding
  • Julie Park - ICT Operate
  • Julie Dorsman - ICT Strategy & Assurance
  • Kaitlin Whipp - Fostering Adoption Lancashire Blackpool & Residential Services
  • Karen Collins - Woodland Primary School
  • Karen Thompson - Quality Contracts and Safeguarding Adults
  • Karen Frost - Front Door, Assessment and Adolescent Services
  • Karen Hacking - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • Katarzyna Salmanowicz - Disability Service
  • Kate Coleman - Quality Contracts and Safeguarding Adults
  • Katherine Jubb - Lancashire Volunteer Partnership
  • Katherine Parr - Early Help
  • Kathleen Barron - Quality Contracts and Safeguarding Adults
  • Kathryn Message - Customer Access Team 
  • Kathy Ashworth - Early Help
  • Kathy Ridehalgh - Lancashire Volunteer Partnership
  • Katie Grant - Adult Social Care Community - East
  • Katie Taylor - Early Help
  • Kay Collinson - Highways 
  • Kay Waugh - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • Keaton Grant - Fostering Adoption Lancashire Blackpool & Residential Services
  • Kelly Winter - Child Protection/Children in Need Family Safeguarding
  • Kelly-Dee Terry - Legal, Governance and Registrars
  • Khadija Din - Quality Assurance Inspection and Safeguarding
  • Kiara Clarke - Policy, Information and Commissioning (Live Well) 
  • Kim McNaught - Fylde Domiciliary Service
  • Kimberly Scott - Adult Social Care Community - Central
  • Kirsty Jones-Simmonds - Adult Social Care
  • Laura Hall - Children's Social Care - Central
  • Laura Hayes - Fostering Adoption Lancashire Blackpool & Residential Services
  • Laura Hogg - Early Help
  • Laura Hudson - Community North and Health and Prisons
  • Laura Makeating - Highways
  • Laura Davidson - Education and Children's Service
  • Lauren Mawdsley - Adult Social Care Community - Central
  • Leanne Kelly - Adult Social Services
  • Lesley Rothwell - Early Help
  • Lesley Titterington - Fostering Adoption Lancashire Blackpool & Residential Services
  • Lesley Rae - Lancashire Volunteer Partnership
  • Liam Windle - Highways 
  • Lillemor Richardson - Quality Contracts and Safeguarding Adults
  • Lindsey Coane - Design and Construction
  • Lisa Parkinson - Facilities Management
  • Lisha Chauhan - Adult Social Care Community - Central
  • Lori Dale -  ICT Strategy & Assurance
  • Lorna Batt - Adult Social Care
  • Lorraine Lenoir - Education Improvement 11+ - 25 years
  • Louisa Robey - Legal, Governance and Registrars
  • Louise Lemming - Ribbleton Avenue Methodist Junior School
  • Louise Bailey - Quality Assurance Inspection and Safeguarding
  • Lucy Jackson - Front Door, Assessment and Adolescent Services
  • Lynda Jackson - Cultural Services
  • Lynne Percival - Legal, Governance and Registrars
  • Lynsey Ashurst - Data
  • Madeline Gallagher - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • Mairead Gill-Mullarkey - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • Mark O'Neill - Cultural Services
  • Mark Trent - Health, Equity, Welfare and Partnerships
  • Mark Walton - Adult Social Care Community - Central
  • Mark Spellman - Public & Integrated Transport
  • Martine Cassidy - St James Lanehead Church of England Primary School
  • Matthew Kline - Quality Assurance Inspection and Safeguarding
  • Maxine Maughan - Front Door, Assessment and Adolescent Services
  • Melissa Clarke - Customer Access Service
  • Melissa Ward - Older People Care Services
  • Meredith Jenkins - Child Protection/Children in Need Family Safeguarding
  • Michael Orchard - Programme Office
  • Michelle Dugdale - St James' Lanehead
  • Michelle Lupton - Quality Contracts and Safeguarding Adults
  • Michelle Robinson - Disability Service
  • Mollie Spencer - Customer Access Service
  • Naomi Parkinson - Ingol Community Primary School
  • Naomi McQuire - Customer Access Service 
  • Niamh O'Sullivan - Planning and Environment
  • Nicola Holt - Looked After Children and Leaving Care
  • Paul Chadford - Skills Learning and Development
  • Paul Denbigh - Quality Assurance Inspection and Safeguarding
  • Paul Longden - Children's Social Care
  • Paul Simpson - Design and Construction
  • Paul Milligan - Design and Construction
  • Peter Agland - Highways
  • Peter Bull - Data
  • Peter Jones - Lancashire Volunteer Partnership
  • Phil Boardman - Lancashire Volunteer Partnership
  • Phil Davies - Facilities Management
  • Philip Gittins - Education Improvement 0 - 11 years
  • Rebecca Clayton - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • Rebecca Reilly - Front Door, Assessment and Adolescent Services
  • Rebecca Johnston - Lady Elsie Finney House
  • Rehana Jeewa - Pendle CMHT
  • Rhianna Pilkington - Customer Access
  • Richard Atherton - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • Richard Winnard - Data 
  • Rob Johnson - Front Door, Assessment and Adolescent Services
  • Rosie Tomlinson - Children's Social Care
  • Ross Morgan - Communications
  • Ryan Williams - Estates
  • Saima Ali - Children and Young People
  • Samantha Green - CIOC team, Chorley
  • Samuel Bradbury - Customer Access
  • Sandra Horan - School and Residential Care Catering
  • Sarah Dingsdale - Adult Social Care Community - Central
  • Sarah Kane -Quality Assurance, Inspections and Safeguarding (Area North Team 5)
  • Sarah Latham - Quality Contracts and Safeguarding Adults
  • Sarah Rainford - Front Door, Assessment and Adolescent Services
  • Sarah Willmoth - Older People Care Services
  • Shaista Hussain - Quality Assurance Inspection and Safeguarding
  • Shannon Griffiths - Child Protection/Children in Need Family Safeguarding
  • Sharleen Asghar - Child Protection/Children in Need Family Safeguarding
  • Shauna Morley - Looked After Children and Leaving Care
  • Sherryl Newbold - Fylde and Wyre, Family Safeguarding, Team 5
  • Siddique Ahmed - Fostering Adoption Lancashire Blackpool & Residential Services
  • Sophie Downie - Child Protection/Children in Need Family Safeguarding
  • Stacey Brookes - Children Social Care
  • Stephanie Barnes - Customer Access
  • Stephanie Rhodes - Wellbeing Service
  • Stephen Cookson - Early Help
  • Stephen Joyce - Fostering Adoption Lancashire Blackpool & Residential Services
  • Stephen Williams - Planning and Environment
  • Sue Lynch - Preston Domiciliary Adults Social Care
  • Sue Teague - Facilities Management
  • Sue Dyson - Skills Learning and Development
  • Suhayl Laly - Asset Management
  • Susan Gavin - St Marys Roman Catholic Primary School Clayton Le Moors
  • Susan Coulthurst - Middleforth Church of England Primary School
  • Susanna Harrison - Data
  • Susanne Carmichael - Chorley Day Services
  • Suzanne Brown - Permanence
  • Suzanne Ward - Skills Learning and Development
  • Terry Lowden - Highways
  • Tanzeela Nawaz - Mental Health Review Team
  • Thomas Goodfellow - Adult Social Care Community - Central
  • Tom Askew - Great Wood School
  • Tom Baker - ICT Operate
  • Tony Hall - Christ Church, Church of England Primary School
  • Tonya Harrison - Looked After Children & Leaving Care
  • Tracey Coghlin - Care assistance
  • Val Knight - Adult Social Care Community - East
  • Vicky Cavanagh - Whitworth Community High School
  • Victoria Burbridge - Looked After Children and Leaving Care
  • Victoria Lowton - Skills Learning and Development
  • Victoria Stanley - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • Wendy Berry - Looked After Children and Leaving Care
  • Wendy Cooper - Older People Care Services
  • Wendy Hardman - Learning Disabilities, Autism and Mental Health
  • Wendy Trowbridge - Data
  • Yvette McGurn - Adult Social Care Community - Central

 Teams

  • Access to Resources Team
  • Adolescent Support Unit
  • Adoption Lancashire and Blackpool
  • Adult Disability Team
  • Adult Social Care County Support Services
  • AMHP Service
  • Beaconview
  • Bowgreave Rise
  • BSO Central Team 1
  • Burnley - Permanency service
  • Burnley Targeted Youth Support (Youth workers)
  • Business Systems Team - Skills, Learning and Development,
  • Cards For Kindness Team
  • Care Capacity Tracker Team
  • Central Community Teams (OP/PD)
  • Central Screening and Initial Assessment Service and Substance Misuse Team
  • Children in Our Care Division 2 Management Team
  • Children with Disabilities Team East
  • Cleaning day staff
  • CMHT Fylde and Wyre
  • Community & SIAS, East Lancashire
  • Community Occupational Therapy and Sensory Impairment Teams
  • Coroners Service Team
  • County Acute Service
  • County Occupational Therapy Service
  • County Prisons Team
  • Countywide Services
  • Covid Education complex case management
  • Covid Outbreak Support Team
  • Covid-19 Education team in Public Health
  • Customer Access Service
  • Data Services - Document Management, Records Management and Deed Room Service
  • Democratic Services
  • Document Handling Service
  • Duty and assessment, Central, Team 12
  • Education & Children's Service Business Support - Service Support Team
  • Education & Children's Services Recruitment support Team
  • Education Covid-19 Outbreak Management Team
  • Education Digital Services' Asmall Fire Project Team
  • EHPOs
  • Elections Team
  • Extra Familial Harm Central
  • Facilities management Team
  • Family Safeguarding Children's Social Care
  • Family Safeguarding - North
  • Family Safeguarding - North, Lancaster Team 1
  • Family Safeguarding Lancaster Team 2
  • Family Safeguarding Team 5
  • Grange Avenue
  • Health Equity, Welfare and Partnerships
  • Health, Equity, Wellbeing & Partnerships Business Support Team
  • Health, Safety & Resilience
  • Highways Surface Treatments Team
  • ICAT and Hospital Discharge Team Fylde and Wyre
  • Ingol Community Primary School Catering Team
  • Integrated Discharge Team
  • IRO - embedding strength based conferences
  • Lady Elsie Finney House carers
  • Lancashire AMHP Team
  • Lancashire Professional Development Service (LPDS)
  • Lancaster & Morecambe CMHT
  • Learning Disability and Autism team Burnley Rossendale Brierfield Nelson
  • Learning Mentor Team
  • Marsden Hall Road Children's Home
  • Mental Health Review Team 
  • North Community & SIAS (Older People & Physical Disability)
  • North SIAS Team
  • Older People Care Services
  • Operations and Compliance Team - Facilities Management
  • Outdoor Education Service Business Support Officers
  • Outreach Chorley South Ribble
  • Pastoral Care Team at St Andrew's CE Primary School
  • Pendle CFW
  • Permanence Service
  • PIM Team
  • Practice Development Managers
  • Preston Central and West
  • Preston West CMHT
  • Promoting Independence Project Team
  • Public Transport Team
  • Quality and Continuous Improvement Managers
  • Quality Contracts and Adult Safeguarding Team
  • Reablement
  • Schools and Residential Care Catering (The East)
  • SEND Information, Advice and Support Team
  • Service 6 (S6)
  • Site Facilities Team
  • Skills, Learning and Development Business Support Team
  • Skills, Learning and Development Agency Team
  • Social Work Education and Partnership Team
  • St Francis of Assisi kitchen team
  • St Mary's EYFS Langho
  • Support Services Adult Social Care
  • The Willows (FARY)
  • Trading Standards
  • Vale View Day Centre
  • West Lancashire Community Mental Health Team
  • West Lancashire Domiciliary service
  • Woodhill House Residential Home
  • Woodlands